Boxing NewsIvy EnriguezSa'Rai Brown-ElGabriella TellezJennah CreasonEmmanuel ChanceJuan RiveraBenjamin JohnsonEthan Smith

2023 Youth Brandenburg Cup Begins Tomorrow

by Brian Taylor, USA Boxing

The 2023 Youth Brandenburg Cup begins tomorrow for 12 of the 13 boxers representing Team USA in Lindow, Germany. Full day one schedule for USA Boxing can be found below.


The competition, which includes over 100 boxers from nine different countries, will be divided into three sessions for the opening day of competition, with the first bout scheduled to begin at 5:00 a.m. ET.


USA Boxing will have three boxers compete in the opening session, Emmanuel Chance (East Orange, N.J.), Bruno Rios (Los Angeles, Calif.) and Juan Rivera (Philadelphia, Pa.). All three boxers will be making their international debut for Team USA.


The second session of the day, which will begin at 9:00 a.m. ET, will be a full session for the Americans, as six boxers will step into the ring, including 2022 Youth World Championships bronze medalist Sa’rai Brown-El (Marietta, Ga.).


Joining Brown-El in that session includes Perla Bazaldua (Los Angeles, Calif.), Jennah Creason (Visalia, Calif.), Shamiracle Hardaway (Lagrange, Ga.), Benjamin Johnson (Springdale, Md.) and Ethan Smith (Las Vegas, Nev.).


The final session of the day will be championship bouts for three members of Team USA. Ivy Enriguez (El Paso, Texas) and Sindi Salazar (Carthage, Texas) will go head-to-head for the 50 kilogram gold medal, while Gabriella Tellez (San Antonio, Texas) faces Germany’s Celine Broccolo for the 60 kilogram title.


USA Boxing National Developmental Coach Chad Wigle (Colorado Springs, Colo.) is leading the team during the competition, along with Edward Fonteneaux (Fayetteville, N.C.), Danilo Garcia (Oakland, Calif.), Blanca Gutierrez (Pacifica, Calif.) and Alex Love (Colorado Springs, Colo.).


Competition can be watched by clicking here.


Session 1 Schedule (5:00 a.m. ET start)

51 kg: Emmanuel Chance, East Orange, N.J./USA, vs. Joshua Muyinda/SWE (Bout 3)

57 kg: Bruno Rios, Los Angeles, Calif./USA, vs. Rasul Guliev/UKR (Bout 6)

63.5 kg: Juan Rivera, Philadelphia, Pa./USA, vs. Nikolaos Kosmadakis/GER (Bout 7)


Session 2 Schedule (9:00 a.m. ET start)

54 kg: Perla Bazaldua, Los Angeles, Calif./USA, vs. Steffi Grin/GER (Bout 2)

54 kg: Sa’rai Brown-El, Marietta, Ga./USA, vs. Lauren Mackie/ENG (Bout 3)

66 kg: Jennah Creason, Visalia, Calif./USA, vs. Ohla Pylypchuk/UKR (Bout 4)

66 kg: Shamiracle Hardaway, Lagrange, Ga./USA, vs. Maryna Shevchenko/UKR (Bout 5)

71 kg: Benjamin Johnson, Springdale, Md./USA, vs. Fatlind Dreshaj/GER (Bout 11)

80 kg: Ethan Smith, Las Vegas, Nev./USA, vs. Ammar Smesem/SWE (Bout 12)


Session 3 Schedule (1:00 p.m. ET start)

50 kg: Ivy Enriquez, El Paso, Texas/USA, vs. Sindi Salazar/USA (Bout 1) – championship bout

50 kg: Sindi Salazar, Carthage, Texas/USA, vs. Ivy Enriguez/USA (Bout 1) – championship bout

60 kg: Gabriella Tellez, San Antonio, Texas/USA, vs. Celine Broccolo/GER (Bout 2) - championship bout

About Boxing

  • Membership
  • Mission
  • Contact Us
  • Grassroots
  • 1980 Plane Crash
Boxing and USOPC Logo
  • Accessibility
  • Careers
  • Contact Us
  • Donate , opens in a new tab
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 Copyright © USA Boxing- All Rights Reserved.